چهارشنبه بیست و هشتم 7 1400

آیا تا به حال برای شما پیش آمده است که در هنگام اینترنت گردی با مشکلات مختلفی مواجه شوید؟ این مشکلات بسیار گسترده بوده و می توانند روند انجام کارهای شما را با مشکل روبه رو کنند. باز نشدن سایت های https در گوگل یکی از رایج ترین مشکلاتی بوده که کاربران زیادی از آن گله مند هستند. اگر نمی دانید چگونه این مشکل را باید حل کنید و یا از کلیات آن اطلاعی ندارید، کافیست تا انتهای مطلب ما را همراهی کنید.

دلایل ارور https چیست؟

دلایل مختلفی وجود دارند که باعث خواهند شد این ارورها را مشاهده کنید که از جمله آن ها می توانیم به گزینه هایی همچون عدم هماهنگی گواهینامه و یا خطای تایید هویت سرور اشاره کنیم. ارور دوم زمانی نشان داده می شود که گواهی سایت منقضی شده باشد. ارورهای گسترده دیگری نیز ممکن است برای شما نمایش داده شوند که در ادامه به معرفی چند نمونه از آن ها می پردازیم.

ارور System Time is not real-time

اگر ساعت و تاریخ مرورگر شما به درستی تنظیم نشده باشد، در این صورت با این ارور روبه رو خواهید شد. به همین علت باید وارد تنظیمات شوید و نسبت به درست کردن آن ها اقدام کنید.

ارور SSL Certificate is expired

اگر گواهی SSL یک وبسایت منقضی شده باشد، می تواند به کاربرانی که وارد می شوند، مشکلاتی را منتقل کنند. به همین دلیل مرورگر این گونه سایت ها را باز نمی کند و به جای آن خطا و یا ارور مربوطه را نشان می دهد. اگر خود شما مدیر وبسایت هستید، باید هر چه سریع تر به بررسی این مشکل بپردازید و گواهی خود را مجددا تمدید و خریداری کنید. ولی اگر تنها کاربر هستید، می توانید با مدیر سایت ارتباط برقرار کرده و مشکل را به او اطلاع دهید تا هر چه سریع تر برای رفع آن اقدام کند.

ارور Google Chrome is not updated

این ارور مربوط به آپدیت و به روز رسانی است. در صورتی که کروم شما آپدیت نمی شود، با این مشکل روبه رو خواهید شد. با مراجعه به بخش سیستم می توانید متوجه شوید که کروم از کدام نسخه خود استفاده می کند. اگر این مشکل را می خواهید رفع کنید باید نسبت به آپدیت کروم اقدام کنید.

ارور This Connection is Untrusted

این مشکل نیز می تواند به دلیل تنظیم نبودن تاریخ و ساعت باشد. بعد از چک کردن بر روی ساعتی که در  Task bar وجود دارد، دو بار کلیک کنید. با این روش می توانید گواهی و اطلاعات مربوط به جزئیات را مورد بررسی قرار دهید. همچنین اجازه دهید مرورگر نیز یک بار این گواهی را بررسی کند. اگر از مرورگر فایرفاکس استفاده می کنید، می توانید وارد بخش TOOLS  شوید و بعد بر روی گزینه Options کلیک کنید. با این کار یک صفحه برای شما باز خواهد شد که باید از آن  Privacy and Security را انتخاب کنید و سپس گزینه View Certificate را انتخاب نمایید. یک تب برای شما باز خواهد شد که باید از آن Servers  را انتخاب کنید. در نهایت به Add Exception اشاره کنید.

هر کدام از این ارورها می توانند مشکلات مختلفی را برای شما ایجاد کنند و شما را از انجام دادن کارهایتان دور کنند. از این رو بررسی هر کدام را فراموش نکنید.

جمع بندی

در این مطلب به بررسی ارورهایی پرداختیم که باز نشدن سایت های https در گوگل را باعث می شوند. هر کدام از این ارورها دلایل خاص خودشان را دارند که در این مطلب مهم ترین آن ها را با شما در میان گذاشتیم که با مطالعه کامل این مطلب می توانید اساسی ترین آن ها را به خاطر بسپارید. 

X