شنبه شانزدهم 12 1399

اجرای اصل ۴۴ یا همان خصوصی سازی با مشکلات متععدی همراه است.

 بازار این روز‌های کشور ما با افزایش قیمت شکر دست و پنجه نرم می‌کند. محصولی که در چند سال اخیر بیشتر وارداتی بوده و از کشور‌های خارجی برای کشور تامین می‌شده است. بررسی‌های میدانی ما از بازار نشان می‌دهد که در مراکز عرضه سطح شهر خبری از شکر با نرخ مصوب که به اصطلاح در بین کسبه شکر دولتی نامیده می‌شود بسیار کمیاب شده و شکر آزاد هم با نرخ‌های بالا پیدا می‌شود.

واردات شکر به سمتی حرکت کرد تا بر تولید آن چیره شود به طوری که محمد شفیع ملک‌زاده رئیس نظام صنفی کشاورزی و منابع طبیعی درباره آن بیان کرد: نیاز کشور در کل سال ۹۹ به شکر حدود ۵۰۰ هزار تن است، اما واردات‌چی‌ها و دلالان شکر فقط در سه ماهه نخست امسال حدود ۳ میلیون تن شکر ثبت سفارش کردند. درحالی که همه کسانی که می‌گویند آب نیست و بنابراین کشاورزی به صرفه نیست، همه‌شان دنبال مجوز واردات هستند.

شکری که امروز دغدغه واردات آن را داریم می‌توانست از طریق تولیدات داخلی تامین شود. کارخانه‌های بزرگ تولید قند و شکر کشور زیر بار تصمیمات غلط مسئولان تعطیل شدند و یکی از آن‌ها کشت و صنعت هفت تپه بود. این واحد صنعتی یکی از بزرگترین کارخانه‌های کشت و صنعت کشور و یکی از بزرگترین شکست‌های سازمان خصوصی سازی در واگذاری‌های انجام شده بود.

 اقلام اساسی به جای تولید وارد شد

اکبر اعلمی، نماینده سابق تبریز در مجلس و یکی از منتقدان به تخلفات سازمان خصوصی سازی اظهار کرد: بسیاری از مشکلات امروز بازار‌های کشور ما از جمله مشکل تامین شکر می‌‎توانست از طریق تولید داخل و به کارگیری شرکت‌های تعطیل شده‌ مثل هفت تپه تامین شود، اگرچه اطلاع دقیقی از تولیدات فعلی هفت تپه ندارم، اما با توجه به ظرفیت‌های بالایی که دارد اگر این بنگاه بزرگ اقتصادی با مشکل جدی مواجه نمی شد و مدیریت صحیح تمام ظرفیت ان به کار گرفته می شد، در شرایط تحریم بخش عمد‌ه ای از مشکلات فعلی کشور را کاهش می داد.

او با اشاره به تضعیف برخی بنگاه‌های اقتصادی برای زیان ده نشان دادن و کاهش قیمت فروش آن‌ها بیان کرد: با توجه به ویژه خواری‌های رایج و آشفته بازاری که با آن مواجه هستیم و در مافیا‌هایی گه در حوزه‌های مختلف سرنوشت امور را در دست گرفتند همچنین با تجربه‌های تلخی که در سالیان متوالی به دست آمده معتقدم که هر احتمالی متصور است.

نماینده سابق تبریز در مجلس با اشاره به این که در برخی موارد منافع افراد قدرتمند شرکت‌ها را به سمت تعطیلی برد، افزود: امروز به دلیل دوری از قدرت اطلاعات و مستندات لازم را ندارم، اما با توجه به تخلفاتی که در پس خصوصی سازی‌ها رخ داده و چوب حراجی که به بنگاه‌های بزرگ زده شده بعید نیست مافیایی که پشت واردات شکر وجود داشته از ترفند‌های متخلف برای زیان ده کردن شرکتی مثل هفت تپه استفاده کرده باشند. بار‌ها اتفاق افتاده است که یک موسسه یا یک بنگاه اقتصادی سود ده را به صورت سوری زیان ده نشان داده و ان را با نازلترین قیمت‌ها واگذار کرده‌اند.

هفت تپه تنها خصوصی سازی شکست خورده کشور نبود؛ ده‌ها کارخانه بزرگ مثل هپکو، آلومینیوم المهدی، ماشین سازی تبریز و چندین شرکت دیگر زیر بار تصمیمات غلط و تخلفت قانونی در خصوصی سازی کمر خم کردند. نتیجه این واگذاری‌های غلط هزاران کارگر بیکار و سقوط چندین کارخانه عظیم تاریخی در کشور بود. عملکردی غلط و غیر قانونی با نام هدفی درست که نتیجه آن چیزی به جز آسیب برای صنایع بزرگ کشور نبود.

نماینده سابق تبریز در مجلس با تاکید بر این که قانون در این واگذاری‌ها رعایت نشده است، گفت: اولا قانون اساسی، اصل ۴۳ و ۴۴ و بسیاری از اصول دیگر در ارتباط با خصوصی سازی نادیده گرفته شده و می شود. در این فرایند هیچ توجهی به ملاحظات فرهنگی، سیاسی، اجتماعی، اقتصادی و ارزش‌های انقلاب اسلامی نشده است. مفاد اصل ۴۴ در خصوصی سازی‌ها رعایت نشده و برخی از این خصوصی سازی‌ها به انحصار و تمرکز ثروت در دست افراد خاص و عمیق‌تر شدن فشار طبقاتی منجر میشود. در مجموع میتوان گفت این اجرا نشدن قانون به گسترش فساد منجر شده است.

بنا بر برخی امار‌ها ارائه شده، بررسی ۶۳ شرکت خصوصی سازی شده تا ۳ سال بعد از واگذاری نشان می‌دهد، ۱۰ شرکت اعلام ورشکستگی کردند، ۲۰ شرکت اسیب دیدند و ۳۳ شرایط مابقی آن‌ها یا شرایط مثبتی را تجربه کردند.

۱۱ مورد از واگذاری ها به مشکلات کلان خوردند

علی افضلی کارشناس اقتصادی درباره تعداد بنگاه‌های واگذار شده اظهار کرد: از سال ۱۳۸۰ تا دی ماه امسال ۲۰۱۹ بنگاه دولتی برای واگذاری شناسایی شده‌اند که از این بین ۸۸۷ درصد به فروش رسیدند، ۸۰۹ مورد از برنامه فروش خارج شدند و هنوز ۳۲۳ مورد برای واگذاری باقی مانده‌اند.

او گفت: طبق آمار‌های اعلامی توسط سازمان خصوصی سازی ۱۱ مورد از بنگاه‌های واگذار شده با مشکل مواجه شده‌اند.

نکته حائز اهمیت آنجاست که از ۸۸۷ بنگاهی که طبق ادعای سازمان خصوصی سازی واگذار شده است؛ تنها حدود ۳۵ درصد از ارزش مادی به بخش خصوصی واقعی واگذار شده است و مابقی یا به سهام عدالت اختصاص پیدا و یا به عنوان رد دیون به سایر بخش‌های کشور منتقل شده است. این یعنی حدود ۳۱۰ بنگاه به معنای حقیقی به بخش خصوصی واگذار شده‌اند. اگر موارد دچار چالش شده محدود به ۱۱ مورد اعلامی سازمان خصوصی سازی در نظر بگیریم حدودا از هر ۲۸ مورد واگذاری واقعی، یک مورد با چالش مواجه شده است.

اما خصوصی سازی در کشور ما چاقویی دو لبه بود که هم می‌توانست شرکت‌ها را به زمین بزند و هم می‌توانست آن‌ها را به نابودی بکشاند. این چاقوی لبه در چند سال فعالیت خود شرکت‌های زیادی را تعطیل کرد، اما زمانی که خبری از تخلفات قانونی وسط نباشد آثار مثبت خصوصی سازی خود را به نمایش خواهد گذاشت.

بیزن خسروی مدیر یکی از شرکت‌های حوزه نفت و گاز خصوصی سازی شده درباره تاثیرات خصوصی سازی بر این شرکت گفت: در تاریخ ۲۶ مرداد سال ۹۳ شرکت ما از طریق مزایده‌های سازمان خصوصی سازی از بخش دولتی به بخش خصوصی واگذار شد. حدودا یک ماه بعد از واگذاری این شرکت به شرکت دانش بنیان تبدیل شد که اتفاق مهمی برای ما محسوب می‌شد.

او ادامه داد: پیش از و در زمانی که شرکت دولتی بود برای کوچک‌ترین تصمیمات زمان زیادی را صرف مکاتبات اداری می‌کردیم. درگیری با بروکراسی‌های اداری شرکت را بسیار تحت تاثیر قرار می‌داد. تامین نقدینگی و توسعه شرکت از جمله نیاز‌های هر شرکت است، اما سازمانی مثل سازمان گسترش و نوسازی با صد‌ها شرکت نمی‌توانست تمرکز کافی را بر توسعه این شرکت داشته باشد. تغییرات فراوان هیئت مدیره هم از جمله مهم‌ترین مشکلات مدیریت دولتی بود که در مقاطع بسیاری برای شرکت دردسر ساز می‌شد. تنها در یک مقطع کوتاه ما ۳ دوره تغییر اعضای هیئت مدیره را تجربه کردیم.

خسروی ادامه داد: بعد از خصوصی سازی نسبت به پیش از سال ۹۳ ما چند برابر افزایش پیدا کرد و این نتیجه نجات از بروکراسی اداره و تسهیل در تصمیم گیری‌ها بود. امروز تمام شرکت‌های فولادی القای مستقیم کشور و اغلب شرکت‌های پتروشیمی از کاتلیست‌های شرکت ما استفاده می‌کنند و شرکت ما به برندی شناخته شده در جهان تبدیل شده است. خصوصی بودن تاثیر چشمگیری بر رسیدن به این تحربه داشت.

او تاکید کرد: ذات دولتی بودن این مشکلات است و نمی‌توان غیر از این را انتظار داشت. عمده شرکت‌های دولتی هیچ رشدی نداشته و به دنبال جهانی شدن و برند شدن نیستند، اما برای یک شرکت خصوصی به معنای ادامه حیات و رشد کردن است. اگر امروز شرکت ما در جهان حرفی برای گفتن دارد دلیل ان عملکرد مناسب در بخش خصوصی است. ساخت کاتالیست از جمله دانش‌های مهم و دارای ارزش افزوده بالا در کشور است. 

خسروی با تاکید بر روابط پشت پرده و تخلفات قانونی در برخی واگذاری‌ها، تصریح کرد: خوشبختانه شرکت ما در زمان واگذاری اموال و زمین‌های زیادی نداشت بنابراین کسی چشم به اموال این شرکت ندوخت اند شرکت‌های بزرگی مثل هفت تپه و هپکو اسیب دیدند، چون اموال زیادی برای فروش در بازار آزاد و کسب درامد داشتند و همین باعث شد عده‌ای چشم طمع به این شرکت‌ها داشته باشند.

بسیاری از شرکت‌های واگذار شده سرونشت مناسبی داشتند، اما خطا‌های بزرگ اتفاق افتاده در فرایند واگذاری‌ها دید نامناسبی نسبت به این موضوع ایجاد کرده است. تمام آنچه که به غلط افتاد منجر به نابودی و هر آنچه که عملکرد درستی داشت به پیشرفت منجر شد.  

 سرنوشت خطا‌های سازمان خصوصی سازی و شرکت‌های آسیب دیده را از رئیس جدید این سازمان پیگیری کردیم. قنبری رئیس سازمان خصوصی سازی گفت: سازمانی به این عریض و طویلی شکل گرفته که واگذاری‌ها را با منطق و اصول انجام دهد، گاهی واگذاری‌ها به مشکل بر می‌خورد که بسیار طبیعی است اگر واگذاری‌ها مطابق مفاد قانونی انجام شود مشکلی پیش نمی‌آید هم خریدار و هم فروشنده خودشان را مشروط به مفاد بدانند.

حالا که رئیس جدید این سازمان هم سرنوشت تلخ این شرکت‌ها را طبیعی می‌داند، نگرانی ما برای ۳۲۳ بنگاه اقتصادی آینده بیشتر از قبل شده است. به نظر می‌رسد آینده این حوزه نیاز به توجه بیشتری داشته باشد.

انتهای پیام/


شنبه شانزدهم 12 1399

کوروش تهامی بازیگر سینما و تلویزیون، شب گذشته مهمان برنامه «دورهمی» شد.

شب گذشته مهران مدیری در برنامه دورهمی، میزبان کوروش تهامی بازیگر سینما و تلویزیون بود.

تهامی درباره شروع فعالیت هنری خود گفت: از اولین حضورم جلوی دوربین تا امروز حدود ۲۴ سال می‌گذرد؛ من در سال ۷۵ با فیلم سینمایی «سینما سینما» اثر مرحوم ضیاء الدین دری کارم را شروع کردم. اشتیاقم برای کار هنری مثل همان موقع است و اگر نقش‌هایی که بازی می کنم، پیچیده تر باشند اشتیاقم بیشتر می شود.

با توجه به اینکه تهامی برای بار دوم به دورهمی آمده بود، مدیری از او خواست این بار از نگاه همسرش داستان ازدواج را تعریف کند و او توضیح داد: من اگر همسرم باشم اینگونه تعریف می کنم که در یک روز تابستان دنبال سی دی موسیقی می گشتم تا اینکه به صورت اتفاقی وارد یک مغازه شدم و دیدم یک آقای زیبایی آنجاست. البته این بخش را از خودم گفتم (خنده)!

وی ادامه داد: این اتفاق برای ۱۳ سال پیش است و از من چند سریال پخش شده بود. فکر می کنم آن زمان سریال زیر تیغ پخش می شد یا می‌خواست پخش شود.

تهامی در ادامه، درباره علاقه اش به موسیقی گفت: من موسیقی را پیش از بازیگری شروع کردم و همچنان هم ادامه اش می‌دهم. اوایل به صورت تعصبی موسیقی کلاسیک ایرانی را پیگیر بودم و به مرور احساس کردم، موسیقی خوب و درست اصلاً فرقی نمی کند چه نوعی باشد؛ مهم تاثیرگذاری آن است.

تهامی در پاسخ به سوال مدیری درباره اینکه اگر بازیگری خواننده شود یا برعکس مشکلی دارد، گفت: اگر علمش باشد، مشکلی ندارد. اما اگر به خاطر هوسی زودگذر باشد، به نظرم مشکل دارد.

مدیری با اشاره به اینکه تهامی هیچ وقت اضافه وزن پیدا نمی‌کند، از ترس همسر تهامی از آسانسور گفت. او بیان کرد: همسر آقای تهامی ترس از آسانسور دارند. ایشان نیز به خاطر عشقی که به همسر دارند، هیچ وقت تنهایشان نمی‌گذارند؛ حتی اگر لازم باشد، ۱۸ طبقه برج را با پله می‌روند!

تهامی ضمن تأیید این موضوع خاطره ای جالب تعریف کرد و گفت: حدود یک سال و نیم پیش برای افتتاحیه رستورانی دعوت شدیم. زمانی که وارد ساختمان شدیم، همسرم گفت نپرسیدیم طبقه چندمه! گفتم فوقش طبقه سوم است. نهایتاً تماس گرفتم و گفتند طبقه یازدهم است و ما مجبور شدیم از آن همه پله‌ بالا برویم!

این بازیگر درباره تجربه حضورش در فیلم رگ خواب  هم گفت: بعد از ۲۵ فیلم سینمایی که هر کدام را به یک دلیلی دوست دارم، رگ خواب جای خاصی برای خودش دارد و شگفت انگیز است. بازی در این فیلم در دوران بلوغی اتفاق افتاد که سعی می کردم همه چیز را درست درک کنم. به هر حال حمید نعمت اله در سینمای ما یک آدم درجه یک و شناخته شده است. شاید به نوعی رگ خواب تا آن موقع عاشقانه ترین ساخته آقای نعمت اله بود.

در بخشی از برنامه مدیری رو به تهامی گفت: می دانی من یک‌جایی خیلی مدیون تو هستم. جشن خانه سینما بود و من قرار بود سرود وطن را با ارکستر ملی ایران به رهبری شهداد روحانی بخوانم.کار سختی بود و قبل از اینکه روی صحنه بروم، کوروش جان یک آدامس با طعم اُکالیپتوس به من داد! من یکی خوردم و طحالم پاره شد! تمام رگ های بدنم باز شده بود و قطر ریه ام زیاد شد. من هرگز در زندگی ام این مدلی آهنگ نخوانده بودم (خنده)

انتهای پیام/


شنبه شانزدهم 12 1399


با تمام وعده‌های مسوولان مبنی بر کاهش قیمت مرغ شاهدیم قیمت مرغ مانند ارز و طلا نرخی روزانه پیدا کرده و از طرفی هم نایاب شده است و تنها میتوانید در تعدادی از فروشگاه‌های زنجیره‌ای سطح شهر مرغ پیداکنید که ان هم باید خطر ویرووس کرونارا به جان بخرید.

به گزارش تابناک قم، بعد از افزایش بی حد و مرز قیمت مرغ این روز‌ها نوبت به کمبود و سهمیه بندی این کالای گرانبها رسید

امروز برای خرید مرغ باید صبح زود در صف‌های عریض و طویل فروشگاه‌های زنجیره‌ای و تعاونی بایستید و بعد از صرف مدت‌ها زمان اگر بخت با شما یار باشد مرغ قسمتتان شود.

این در حالی است که باتوجه به شرایط شکننده قم در وضعیت کرونایی مسوولیت این صف‌های طولانی که میتواند محل انتقال ویرووس و بیماری باشد با چه کسانی است؟

حدود یک ماه پیش بود که خبر وجود انفلوانزای مرغی در کشور باعث نگرانی درسطح جامعه به ویژه مرغداران بابت کمبود مرغ شد، اما به گفته مدیرکل دامپزشکی استان قم موردی از آنفلوانزای فوق حاد پرندگان از هیچ یک از مرغداری‌های صنعتی و روستایی استان گزارش نشده است.

ساماندهی بازار مرغ در قم

روز گذشته رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان قم نیز از تلاش و پیگیری مسؤولان استان برای تزریق مرغ گرم مازاد دیگر استان‌ها به بازار مرغ قم برای ساماندهی این بازار خبر داد.

محمود سیجانی اضافه کرد: متأسفانه در بحث مُرغ و در سطح کشور شاهد افزایش قیمت در روز‌های اخیر و همچنین تشکیل صفوف طولانی برای دریافت مُرغ هستیم که البته برای ساماندهی این بازار، نشست‌هایی هم در سطح ملی انجام شده است.

وی یکی از دلایل تشکیل صف در بازار مرغ قم را تلاش مسؤولان این استان برای رعایت قیمت مصوب تنظیم بازار خواند و گفت: شرایط به گونه‌ای است که سرانه مصرف استان ۱۱۰ تُن در روز است، در حالی که مُرغ تولیدی استان از ۶۰ تا ۷۰ تن در روز تجاوز نمی‌کند، ضمن آن که تقاضای مصرف مرغ نیز در روز‌های اخیر در قم روندی افزایشی را نشان می‌دهد.

توزیع هزار تُن مرغ منجمد در بازار استان

معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری قم نیز از توزیع همزمان گوشت مرغ گرم و منجمد در فروشگاه‌های استان برای رفع کمبود موجود خبر داد.

مهرداد غضنفری با اشاره به این که سقف تولید مرغ در استان حدود ۶۰ تا ۷۰ تُن در روز است خاطر نشان کرد: آمار‌ها نشان از مصرف سرانه ۱۱۰ تُن در استان دارد و از این رو باید حدود ۵۰ تُن کسری موجود را جبران کرد، ضمن آن که بررسی‌ها نشان از افزایش مصرف مرغ توسط هم استانی‌های عزیز در روز‌های اخیر دارد.

وی به تشکیل صف تحویل مرغ در برخی فروشگاه‌های استان اشاره کرد و گفت: ایجاد صف به دلیل رعایت قیمت مصوب تنظیم بازار در استان قم یعنی قیمت ۲۰ هزار و ۴۰۰ تومان برای هر کیلو مُرغ است، در حالی که این رعایت قیمت مصوب تنظیم بازار در بسیاری از دیگر استان‌های کشور و بر خلاف قم محقق نشده است.

غضنفری توزیع مرغ منجمد را در کنار توزیع مرغ گرم به عنوان اهرم کمک کننده به تعدیل این بازار دانست و اذعان کرد: تاکنون سهمیه ۲۰۰ تُن مرغ منجمد به قیمت هر کیلو ۱۵ هزار و ۵۰۰ تومان به استان قم اختصاص داده شده و در ادامه پیگیر هستیم تا حداقل ۸۰۰ تُن دیگر نیز به استان تخصیص داده شود.

با تمام این حرف‌ها و وعده‌های مسوولان مبنی بر کاهش قیمت مرغ شاهدیم قیمت مرغ مانند ارز و طلا نرخی روزانه پیدا کرده و از طرفی هم نایاب شده است به شکلی که اگر داخل فروشگاه‌های سطح شهر چرخی بزنیم آن هم در ساعات اولیه صبح با جمله مرغ تمام شد و یا مرغ نداریم مواجه میشوید و تنها میتوانید در تعدادی از فروشگاه‌های زنجیره‌ای سطح شهر مرغ پیداکنید که ان هم باید خطر ویرووس کرونارا به جان بخرید.

اما گذشته از کم کاری مسوولان در کمبود و افزایش قیمت مرغ رفتار شهروندان نیز بی تاثیر نمی‌باشد.

اگر فرهنگ مصرف بهینه در بین مردم حاکم شود و تامین کالا‌هایی همچون مرغ به میزان نیاز باشد و به نوعی شهروندان دست از احتکار خانگی بکشند شاید بی تدبیری مسوولان در این حوزه زیاد به چشم نیاید.

منبع: تابناک
X